Cykloturistika

Cyklisti si na potulkách krajinou Skalicka prídu na svoje. Mestá a obce regiónu si uvedomujú potenciál cykloturistiky pre rozvoj cestovného ruchu a v poslednom období bolo vyznačených množstvo cyklotrás rôznej dĺžky a náročnosti, ktoré sú v teréne dobre vyznačené. Dobrodružnejší cyklisti si môžu naplánovať svoje trasy ľubovoľnými cestami nižších kategórií a nespočetnými poľnými, či lesnými cestičkami, ktoré vedú častokrát k neznámym a o to krajším lokalitám.  Väčšina cyklotrás sa nevyznačuje výrazným prevýšením a je vhodná aj pre rekreačnú cykloturistiku, či rodinné cyklovýlety.

Na webe vám ponúkame stručný prehľad jednotlivých značených a doporučených cyklotrás s ich krátkym opisom. Keďže je región Skalicko hraničnou oblasťou s Českou republikou, viaceré cyklotrasy plynule prechádzajú na Moravu a budú spomenuté v celej svojej dĺžke. Prehľadné vyznačenie cyklotrás nájdete v našej interaktívnej mape regiónu zaškrtnutím políčka cyklotrasy. Výborné online cyklomapy nájdete aj v cykloatlase Českolovenska. Príručnú cykloturistickú mapu Česko-Slovenského pohraničia získate zdarma v turistickom informačnom centre na Námestí Slobody v Skalici. V prípade, že so sebou nemáte vlastné bicykle, opýtajte sa o možnosť ich požičania v TICu. Bicykle sa dajú vypožičať aj v prístave na Baťovom kanáli (5 eur/ 3 hodiny, 12 eur/deň).

 Medzinárodné cyklotrasy:

Eurovelo 13 – Cyklotrasa Železnej opony (Iron Curtain Trail) vedie po hraniciach Železnej opony z čias studenej vojny. Ak máte čas a chuť spoznať krajiny na pomedzí dvoch svetov z nedávnej minulosti, môžete sa vydať na cestu od nórskeho mesta Kirkenes pri Barentsovom mori, až do bulharského prístavu Rezovo na brehoch Čierneho mora. Na území Slovenska a regiónu Skalicko vedie trasa príjemným spevneným povrchom hrádze pri rieke Morava. Práve touto medzinárodnou trasou sa pohodlne dostanete za deň pedálovania zo Skalice do Bratislavy (niečo viac ako 100km), pričom budete prechádzať krajinou lužných lesov, pri štastí uvidíte bobrov skotačiť vo vodách Moravy a neminiete ani množstvo pohraničných bunkrov na hraniciach Slovenska s Rakúskom.

Ďiaľkové cyklotrasy:

Záhorská cyklomagistrála (Senica – Devín)

Nenáročná diaľková cyklotrasa umožňujúca spoznávanie najkrajších stavebných pamiatok Záhoria vedie v celkovej dĺžke 110 km po štátnych cestách II. a III. triedy  a je zjazdná aj cestnými bicyklami. Trasa začína v meste Senica, kde je možné si okrem samotného mesta prezrieť kaštieľ so Záhorskou galériou alebo si odskočiť zaplávať a oddýchnuť k vodám Kunovskej priehrady. Trasa vstupuje na územie regiónu Skalicko v Radošovciach, z ktorých pokračuje na Mokrý Háj do Skalice, ktorá ponúka množstvo pamiatok, miestnu špecialitu trdelník, športové, kultúrne vyžitie, ako aj stravovanie a ubytovanie. Zo Skalice pokračuje trasa po hlavnej ceste do Holíča. Trasu medzi Skalicou a Holíčom však odporúčame prejsť radšej príjemnejšími poľnými cestami cez Kátov, na ktoré sa napojíme za mestom pri Skalických rybníkoch.   V Holíči sa nachádza jeden z najkrajších zámkov Slovenska, múzeum keramiky v budove bývalej manufaktúry, záhadné megality a veterný mlyn. Trasa pokračuje za Holíčom smerom na Petrovu Ves. Počas jazdy míňame zaujímavú lokalitu Budkovianske rybníky v zníženine po našej ľavej strane. V mestečku Šaštín-Stráže si istotne všimneme barokovú baziliku minor, významné pútnické miesto na Slovensku. Záhorská cyklomagistrála ďalej pokračuje do malebnej obce Borský Svätý Jur so zachovalou ľudovou architektúrou, kde bočí k vodnej nádrži Studená voda a rekreačného stredisku Tomky. Tu sa dá využiť možnosť na prespanie v kempingu s možnosťou kúpania. Odporúčame si spraviť aj malú zachádzku do borovicových lesov na viatych pieskoch CHKO Záhorie. Bicyklovanie v piesku je nezabudnuteľným zážitkom! Ďalej trasa už definitívne smeruje do rovín Borskej nížiny a Dolnému Záhoriu, kde stojí za zastávku obec Veľké Leváre s Habánskym dvorom.  Cez Malé Leváre, Gajary a Kostolište prídeme do Malaciek, kde je zaujímavá synagóga pripomínajúca svojou architektúrou rozprávky Tisíc a jednej noci a kaštieľ s parkom. Z Malaciek cez Vinohrádok magistrála pokračuje do Plaveckého Štvrtka a Lábu, kde môžeme obdivovať hlinené domy. V Zohore križujeme Malokarpatskú cyklomagistrálu a cez Devínske Jazero, Devínsku Novú Ves prichádzame do Devína, kde trasa končí.

Cyklomagistrála okolo rieky Moravy (Holíč – Devín)

Nenáročná diaľková cyklotrasa bez prevýšenia umožňuje spoznávanie údolnej nivy rieky Moravy, kopíruje priebeh medzinárodnej cyklotrasy Železnej opony. Vedie väčšinou po hrádzach rieky Moravy, je zjazdná MTB a crossovými bicyklami a pre priemerne zdatných cyklistov je bez problémov zdolateľná v priebehu jedného dňa.

Regionálne cyklotrasy:

Regionálne cyklotrasy sú ideálnou voľbou pre rekreačnú cyklistiku v rámci regiónu Skalicko a jeho blízkeho okolia. Umožňujú zvoliť si adekvátne náročnú trasu rôzneho prevýšenia a terénu. Sú najlepším spôsobom, ako spoznať miestnu krajinu a ľudí. Prinášame vám opis oficiálne vyznačených regionálnych cyklotrás a nami odporúčané trasy hodné povšimnutia.

1.

označenie: ev. číslo: 2202, celková dĺžka: 27 km, modrá cyklotrasa
náročnosť: športová
charakter: Trasa v oblasti CHKO Biele Karpaty, vedie po štátnych a účelových asfaltových komunikáciách, určená pre MTB bicykle. Cyklotrasa začína v Skalici. Cez Zlatnícku dolinu, popod Čupy a Tlstú horu prechádza do obce Chropov a Radošovce, kde končí na Záhorskej cyklomagistrále.

2.

označenie: ev. číslo: 5202, zelená cyklotrasa
celková dĺžka: 5,5 km
náročnosť: rekreačná
charakter: Trasa v oblasti Skalice, situovaná do vinohradníckej oblasti, vedie po štátnych a účelových komunikáciách, určená pre cestné bicykle.
Cyklotrasa začína v Skalici na Záhorskej cyklomag. Cez vinohrady južne pod mestom prechádza nad Prietržkou a cez Vrádište vychádza pred Kátovom znova na Záhorskú cyklomag.

4. žltá

označenie: ev. číslo: 8203
dĺžka: 20 km
náročnosť: rekreačná
charakter: Trasa spája Cyklomagistrálu Okolo rieky Moravy so Záhorskou cyklomagistrálou. Vedie po štátnych a účelových komunikáciách, určená pre MTB bicykle. Cyklotrasa začína na hraničnom prechode Kúty. Cez Brodské ide k horárni Kadúbok, odtiaľ pokračuje do Gbelov a Petrovej Vsi. Tu sa napája na Záhorskú cyklomagistrálu. Pokračuje ešte do obce Letničie, kde končí.

5. žltá

označenie: ev. číslo: 8204
dĺžka: 13 km
náročnosť: rekreačná
charakter: Trasa na Záhorskej nížine, vedie po štátnych a účelových komunikáciách, určená pre MTB bicykle. Cyklotrasa začína na Záhorskej cyklomagistrále v Šaštíne-Strážoch. Cez rekreačnú oblasť Gazárka (v lete možnosť kúpania) prechádza do obce Tomky na Záhorskú cyklomagistrálu a ďalej na rázc. Hrabovec, kde končí na modrej trase.